NOTATKA Z JUBILEUSZU 20-lecia BANKU ŻYWNOŚCI W LUBLINIE
W dniu 26.01.2025r. w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11 o godz.18.00 odbyła się uroczystość związana z 20-leciem Banku Żywności w Lublinie. Partnerem wydarzenia „Promocja Województwa Lubelskiego podczas uroczystego spotkania podsumowującego ideę wdzięczności i wsparcia potrzebujących w ramach działalności Banku Żywności w Lublinie” było Województwo Lubelskie „Lubelskie smakuj życie”. Podczas uroczystości w Kościele pw. św. Rodziny zarówno podczas Mszy świętej oraz koncertu Chóru UMCS w Lublinie oraz Chóru Akademii Medycznej w Lublinie przy ołtarzu wyeksponowany był logotyp promocyjny województwa lubelskiego. Podczas części nieoficjalnej, w której uczestniczyło ok. 100 osób ww. baner także był dobrze wyeksponowany i widoczny dla wszystkich uczestników i zaproszonych gości. W trakcie części nieoficjalnej wymieniona była nazwa przedsięwzięcia wraz z informacją, że Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie Smakuj Życie. Chóry najpierw osobno, następnie w połączeniu wykonały najpiękniejsze polskie kolędy. Wspaniale zabrzmiał wspólnie przez nie zaśpiewany polski średniowieczny hymn Gaude Mater Polonia. W początkowej części Ksiądz Proboszcz dr Tadeusz Pajurek zarysował historię Banku Żywności w Lublinie oraz jego misji i programów realizowanych na rzecz najuboższych mieszkańców Województwa Lubelskiego. Ksiądz Proboszcz podkreślił rolę służebną, jaką realizuje Bank Żywności w Lublinie wobec osób potrzebujących pomocy oraz wdzięczności za jego ponad 20-letnią pracę.
Pani Prezes Marzena Pieńkosz-Sapieha podziękowała za wsparcie ze strony Parafii pw. Św. Rodziny i wszystkich pracowników, samorządów, Organizacji, Instytucji, Fundatorów.
Na koniec części oficjalnej przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin Pan Zdzisław Niedbała wręczył na ręce Pani Prezes Medal Prezydenta Miasta Lublin, w uznaniu za pełną zaangażowania działalność charytatywną oraz wkład w budowanie systemu wsparcia dla osób potrzebujących z podziękowaniem za profesjonalizm i wysoki Poziom realizowanych zadań, a także życzliwość i szacunek okazywane drugiemu człowiekowi”. Po odczytaniu sentencji i wręczeniu Medalu zebrani uczestnicy w Kościele pw. Św. Rodziny zaczęli bić brawo.
Następnie ok. 100 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele Administracji Publicznej m.in. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Samorządów, Ośrodków Pomocy Społecznej, Organizacji Pozarządowych Lokalnych i pozostali Goście udali się na plebanię na część nieoficjalną. Tam nastąpiło powitanie oraz przypomnienie, że Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie smakuj życie”.
Na początku zostały odczytane listy gratulacyjne oraz wygłoszone mowy okolicznościowe.
Ze strony Banku Żywności wybrzmiały podziękowania.
Następnie rozpoczęły się rozmowy kuluarowe przy dźwiękach muzyki i śpiewu wykonaniu zaproszonego Wykonawcy.
Degustacja przygotowanych przekąsek, potraw na gorąco oraz ciast i napojów została zwieńczona dzieleniem i kosztowaniem toru okolicznościowego z napisem “Razem zbudujmy Bank Żywności w Lublinie”. Spotkania i rozmowy trwały do godziny 22.00.
Program jubileuszowej 20 edycji działalności Banku Żywności w Lublinie tradycyjnie już połączy wielokulturowe elementy, które z powodzeniem, choć symbolicznie, oddadzą ducha i charakter działalności organizacji zarówno w aspekcie duchowym, jaki i religijnym oraz społecznym. Misją Organizacji powiem jest hasło: „Ratujemy żywność przed zmarnowaniem i przekazujemy ją najbardziej potrzebującym”
Lubelski Bank Żywności organizując kolejną edycję podziękowań swoim sympatykom w tym roku w szczególny sposób chce podkreślić jak olbrzymie znaczenie ma teren jego działalności, czyli województwo lubelskie. Województwo Lubelskie obchodziło w 2024 roku 550 lecie swojej bytności. To dzięki tak bogatej tradycji wielokulturowej, rolnej, historycznej i gospodarczej mamy możliwość korzystania z jego dobór, zarówno pod kątem bogatej gamy produktów regionalnych, które wpisane są na listę produktów tradycyjnych, jak również promocję produkowania i wytwarzania ich przez rodzime firmy z terenów Lubelszczyzny. Promocja Marki LUBELSKIE daje możliwość konkurowania z firmami nie tylko z rodzimego rynku, ale również z zagranicy poprzez różnego rodzaju eventy tj. misje gospodarcze, kongresy czy konferencje.
Darczyńcy i Fundatorzy dbają o to, aby w Lubelskim Banku Żywności nie zabrakło wysokogatunkowych produktów dużych, małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki którym realizowana jest idea Banku Żywności, która opiera się na prostych założeniach: ograniczenie niedożywienia poprzez racjonalne zagospodarowanie nadwyżek żywności oraz zapobieganie zjawisku jej marnowania.
Ratowanie żywności to nie tylko pomoc potrzebującym, ale też ochrona środowiska. Z jednej strony szerzona jest idea wspierania najuboższych mieszkańców Województwa Lubelskiego, a z drugiej zmniejszanie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska. To dla Wolontariuszy i Współpracowników ogromna wartość i motywacja do dalszej pracy.
Wykonany przez ekipę Telewizji Lublin reportaż dotyczący Jubileuszu Banku Żywności był trzykrotnie wyemitowany: 03.02.2025r, 04.02.2025r oraz 15.02.2025r.
.
20-LECIE BANKU ŻYWNOŚCI W LUBLINIE
Bank Żywności w Lublinie powstał 17.09.2002 roku jako Związek Stowarzyszeń. Była to pierwsza organizacja tego rodzaju na tzw. ścianie wschodniej. W 2004 roku Bank Żywności w Lublinie dołączył do Federacji Polskich Banków Żywności. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Od ponad dwudziestu lat realizuje misję przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz walki z niedożywieniem i głodem. Jest jednym z 4 wojewódzkich koordynatorów Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027. W ramach Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności systematycznie prowadzi redystrybucję żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia na rzecz Osób i Rodzin zagrożonych ubóstwem.
W partnerstwie z ok. 120 Organizacjami Pozarządowymi Lokalnymi Bank Żywności w Lublinie wspiera żywnością ok. 60 tysięcy najuboższych mieszkańców województwa lubelskiego, w tym Lublina. Organizuje zbiórki żywności, edukuje i aktywizuje społeczności lokalne poprzez wolontariat, warsztaty kulinarne, dietetyczne, abc domowego budżetu i niemarnowania żywności. W ramach cyklu Bank Kultury realizuje akcje społecznościowe, koncerty, wystawy, happeningi tematycznie nawiązujące do misji Banków Żywności. W partnerstwie z Miastem Lublin od 20 lat organizuje Wigilię pod gwiazdami.