KRS 0000 377 497

Walka z niedożywieniem i wykluczeniem społecznym.
Jak uzyskać pomoc od Banku Żywności?

Kategoria: Aktualności

Głód i bieda zazwyczaj kojarzą się z konfliktem zbrojnym lub innym stanem klęski żywiołowej. Tymczasem statystyki GUS wskazują, że w Polsce ok. 1,6 miliona osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa. Jednocześnie co roku marnuje się aż 9 milionów ton żywności. Przerażające, prawda? Aby temu przeciwdziałać, stworzono Bank Żywności. Co to za instytucja, czym zajmuje się na co dzień i jak uzyskać od niej pomoc? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w tym artykule. Przeczytaj koniecznie!

Trochę historii

Szlachetna idea Banków Żywności zrodziła się w USA w latach 60. XX wieku. Szybko została zapożyczona i rozprzestrzeniła się po Europie. W Polsce pierwsza taka instytucja powstała w 1993 roku z inicjatywy Jacka Kuronia. Dziś organizacja zrzesza ponad 30 oddziałów w całym kraju, m.in. w Lublinie, gdzie wsparciem objętych jest aż 75 000 mieszkańców miasta.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Projekt opracowywany jest na lata i cyklicznie powraca. Odpowiada za to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jego realizacja jest możliwa, m.in. dzięki dotacjom unijnym.

Główny cel to wsparcie osób samotnych i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Warto ratować żywność przed marnotrawstwem i przekazywać ją potrzebującym. Banki Żywności mocno do tego zachęcają osoby prywatne, przedsiębiorców oraz sklepy. Dzięki pozyskanym produktom przygotowywane są posiłki i paczki żywnościowe. To jednak nie wszystko. Prowadzone są też szeroko zakrojone działania edukacyjne, o których napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Kto może skorzystać z pomocy Banków Żywności?

W szczególności podatnicy, którzy nie przekroczyli określonych w przepisach przychodów – próg ten zmienia się co roku. Jego wysokość ustala zespół doradczy. Obecnie to maksymalnie 200 procent najniższego dochodu, który uprawnia do skorzystania z pomocy społecznej. Program kierowany jest do osób dotkniętych:

  • ubóstwem,
  • sieroctwem,
  • bezrobociem,
  • przewlekłą chorobą,
  • niepełnosprawnością, czyli do wszystkich, którym grozi wykluczenie społeczne.

Aby otrzymać wsparcie, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej. Pracownicy skierują zainteresowanego po odbiór artykułów spożywczych lub wskażą, gdzie może zjeść ciepły posiłek.

Przemyślana strategia – klucz do sukcesu!

Przygotowywanie paczeki pomoc żywnościowa to dopiero początek. Niezwykle istotne jest też wsparcie aktywizacyjne. To ono przeciwdziała wykluczeniu społecznemu. Dlatego organizacje współpracujące z Bankami Żywności prowadzą działania, które mają na celu, m.in.:

  • zaangażowanie osób najuboższych w inicjatywy społeczności lokalnej,
  • dążenie do ich usamodzielnienia się i zdobycia kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

Dodatkowo w całym kraju organizowane są:

  • otwarte warsztaty kulinarne,
  • dietetyczne warsztaty z zasad zdrowego żywienia,
  • wkłady ekonomiczne, m.in. o tym, jak zarządzać domowym budżetem i nauczyć się oszczędzać.

Nie wstydź się poprosić o pomoc

Jeśli Ty albo ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje wsparcia, nie wstydź się o nie poprosić. Udaj się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej lub do Banku Żywności w celu uzyskania dokładniejszych informacji. Znajdziesz je również na stronie bankzywnoscilublin.pl. Za jej pośrednictwem można także przekazać darowiznę, która wspomoże działania na rzecz najuboższych. Serdecznie zapraszamy i już dziś bardzo dziękujemy za pomoc!

Zapraszamy do kontaktu i współpracy z nami

Stanisława Lema 25
20-446 Lublin
bzlublin@wp.pl
+48 81 744 44 38