KRS 0000 377 497

III Konferencja Kromka Chleba od Serca

Kategoria: Materiały

27 września 2018 roku odbędzie się III Konferencja pt. „Kromka chleba od serca”. Konferencja będzie podzielona na 3 części. Cześć oficjalna Konferencji odbędzie się w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego ul. Spokojna 4, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ) 2014-2020 finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Następnie zaprosimy gości na wspólny obiad do „Lawendowego Dworku” przy ulicy Krochmalnej 13c. Po zakończeniu części oficjalnej odbędzie się wizyta studyjna w „Centrum Integracji Społecznej 2020” przy Banku Żywności w Lublinie na ul. Młyńskiej 18 (wizualizacja możliwej integracji usług społecznych w rzeczywistości roku 2020). Organizatorem konferencji jest Bank Żywności w Lublinie. Konferencję otworzy Pan Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski. Tematem przewodnim będzie poszukiwanie skutecznych metod pomocy osobom najuboższym. Zaproszenie skierowaliśmy do szerokiego grona przedstawicieli samorządów, instytucji i organizacji, które realizują Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Wierzymy, że przygotowany przez nas program spełni merytoryczne oczekiwania naszych gości, oraz pozwoli na wymianę doświadczeń. Mamy nadzieję, że nasza Konferencja będzie miejscem spotkania przyjaciół, a także okazją do nawiązania nowych kontaktów. Liczymy na to, że dzięki licznej obecności naszych gości i aktywnemu uczestnictwu przygotowywana Konferencja stanie się cyklicznym wydarzeniem będącym platformą współpracy specjalistów z różnych dziedzin w zakresie skutecznego niesienia pomocy osobom potrzebującym.

 

W województwie lubelskim pomoc żywnościową z PO PŻ otrzymało 76 368 osób potrzebujących zagrożonych ubóstwem.

W sierpniu 2017 roku rozpoczęła się 4 edycja PO PŻ 2014- 2020 – Podprogram 2017. Wówczas do Banków Żywności zaczęły napływać dostawy produktów spożywczych wyprodukowanych na potrzeby programu. W roku 2017 Bank Żywności w Lublinie przyjął do magazynu 3 385 ton żywności. Dystrybucja żywności trwała do końca czerwca 2018. W tym czasie 136 Organizacje Pozarządowe i Ośrodki Pomocy Społecznej z terenu województwa lubelskiego otrzymały żywność, a następnie przekazały ją osobom najuboższym z swoich środowisk. Dzięki pracy setek wolontariuszy produkty żywnościowe z BZ Lublin zostały przekazane ponad 76 tys. najuboższych mieszkańców naszego regionu. Pomoc żywnościową mogły uzyskać osoby, których dochód nie przekraczał 1 268 zł dla osoby samotnie gospodarującej lub 1 028 zł dla osoby w rodzinie.

 

Wsparcie od Banków Żywności w postaci 21 artykułów spożywczych.

 

W ramach PO PŻ 2017 Banki Żywności przekazywały organizacjom społecznym różnorodne produkty spożywcze. Osoby najbardziej potrzebujące mogły skorzystać ze wsparcia w formie paczki żywnościowej lub gotowego posiłku. Forma pomocy uzależniona była od rodzaju działalności, jaką prowadzi organizacja. Pomocy żywnościowej udzielano w postaci 21 artykułów spożywczych z różnych grup towarowych: artykuły skrobiowe (makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane), artykuły mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający), artykuły mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju), cukier (cukier biały, miód nektarowy wielokwiatowy), tłuszcze (olej rzepakowy), artykuły warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe), dania gotowe (gulasz wieprzowy z warzywami).

 

 Dodatkowe wsparcie dla osób potrzebujących

 

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, to nie tylko dystrybucja żywności. To także działania towarzyszące w postaci spotkań i warsztatów. Mają one na celu rozszerzenie kompetencji chętnych uczestników z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób zgodny ze współczesnymi wyzwaniami. W ramach tego rodzaju wsparcia potrzebujący mogli skorzystać z warsztatów kulinarnych, dietetycznych i zarządzania budżetem domowym. Przypomnieli sobie jak przygotowywać zbilansowane posiłki, jakie są podstawowe zasady zdrowego żywienia oraz jak zapobiegać marnowaniu jedzenia. Warsztaty organizował Bank Żywności we współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej i organizacjami prowadzącymi dystrybucje żywności w terenie. W rezultacie osoby potrzebujące mogły skorzystać z porad dietetyka, a także nauczyć się samodzielnie przygotować kilka podstawowych, zbilansowanych posiłków z wykorzystaniem produktów z pomocy żywnościowej oraz dodatkowo produktów sezonowych i lokalnych. Dotychczas Bank Żywności w Lublinie przeprowadził 933 warsztatów kulinarnych, dotyczących zasad zdrowego żywienia, niemarnowania żywności, a także racjonalnego zarządzania domowym budżetem. W spotkaniach wzięło udział 23 523 beneficjentów. Dzięki temu potrzebujący wzmocnili swoje poczucie samodzielności i zbudowali relacje z otoczeniem. W wielu przypadkach warsztaty okazały się rzadką formą aktywizacji społecznej i kulturalne.

 

Założenia Konferencji „Kromka chleba od serca”

 

Integracja środowiska realizującego PO PŻ, wymiana doświadczeń przed rozpoczęciem Podprogramu 2018, upowszechnianie dobrych praktyk, popularyzacja wiedzy o komplementarności PO PŻ z innymi programami i funduszami.

Wypracowywanie rekomendacji dotyczących efektywności PO PŻ.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział beneficjenci, pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Organizacji Pozarządowych.

Uczestnicy konferencji będą mogli zobaczyć wizualizację możliwej integracji usług społecznych w „Centrum Integracji Społecznej 2020” przy Banku Żywności w Lublinie na ul. Młyńskiej 18.

Część kulinarną przygotują uczniowie szkoły „LIDER”, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie oraz Restauracja „Lawendowy Dworek”.

Bank Żywności w Lublinie realizuje misję przeciwdziałania ubóstwu i walki z marnowaniem żywności. Każdego roku przeprowadzamy kilka zbiórek żywności, które są ogromnym wyzwaniem logistycznym, angażują i edukują rzeszę wolontariuszy, są źródłem pełnowartościowej żywności, którą przekazujemy osobom najuboższym. Ponadto Fundacja Bank Żywności w Lublinie organizuje akcje promocyjne, m.in. z okazji Światowego Dnia Żywności, warsztaty kulinarne, koncerty, wystawy, „Wigilię pod gwiazdami”, które integrują środowisko beneficjentów, wolontariuszy i darczyńców. Ostatnio Bank Żywności w Lublinie zainicjował szereg nowych działań aktywizujących społeczność lokalną.

 

______________________________

Więcej informacji o Banku Żywności w Lublinie 

PREZENTACJA: Konferencja 27.09.2018 Bank Żywności w Lublinie

Zapraszamy do kontaktu i współpracy z nami

Stanisława Lema 25
20-446 Lublin
bzlublin@wp.pl
+48 81 744 44 38